بررسی سبک های طراحی ویلا

Category: دسته‌بندی نشده Comments: No comments

 

همینطور که قبلا اشاره کردیم سبک هایی که برای منزل مسکونی استفاده می‌کنند به روش‌های مدرن، کلاسیک، و تلفیقی هستند، که در طراحی ویلا  خارج از این موارد نیست.

 اینجا این طرح ها را بررسی می کنیم.

اگر به دنبال خرید و یا حتی سفارش طراحی ویلا هستید اینجا کلیک نمایید.

طراحی مدرن:

در طراحی مدرن علاوه ‌بر فراهم آوردن فضای زیبا و چشم‌نواز برای ساکنان آن راحتی نیز به وجود می‌آورد طراحی مدرن از اصول و قواعد متفاوتی تبعیت طراحی مدرن از اصول متفاوتی استفاده می‌شود. در  متراژ‌های پایین بهتر است که طرح مدرن را انتخاب کرد به دلیل این‌که در این طرح از تمام زوایای منزل استفاده می‌شود؛ از کوچک‌ترین فضای موجود در خانه می‌توان استفاده بهینه کرد.

برخلاف طرح کلاسیک در طرحی مدرن از وسایل اضافه و غیرقابل ‌استفاده زیاد بهره نمی‌گیرند. معمولاً در این نوع از آخرین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی استفاده می‌شود، که در طرح مدرن با بهبود سطح عایق برای سقف دیوارها و کف‌های ویلا در اتلاف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، همچنین در فصل‌های سرد از خروج گرما و در فصل‌های گرم از خروج سرما با استفاده از عایق‌های مناسب جلوگیری می‌کنند. در طراحی مدرن به شرایط آب ‌و هوای آن منطقه باید توجه کرد تا بتوان متناسب با آن موقعیت طرح را به کار برد. انتخاب جای مناسب برای نصب چراغ‌ها و استفاده از نور طبیعی نیز تاثیر زیادی در روند صرفه‌جویی نور دارد، با نصب پنل خورشیدی در پشت بام ویلا می‌توان تا حدودی برق مصرفی منزل را از نور خورشید تامین کرد. در این طراح از رنگ‌های متضاد معمولا استفاده می‌کنند مثلاً بر روی یک مبل طوسی از کوسن‌های زرد و رنگ‌های شاد استفاده می‌کنند، همچنین جزئیات اضافی حذف می‌شوند و بیشتر وسایلی که مورد استفاده هستند را در ویلا با طرح مدرن می‌بینیم.

طراحی کلاسیک:

طراحی کلاسیک  طرف‌داران زیادی دارد به این دلیل که این سبک علاوه بر زیبا و شیک بودن فضایی جذاب و گرم دارد. در طراحی کلاسیک همه‌ چیز منظم و به ترتیب چیده شده ‌است، از بی‌نظمی و شلوغی خبری نیست. مبلمان تمیز و ست شده با پرده و همچنین فرش متناسب با طرح و رنگ آن‌ها، رنگ‌های باوقار، طراحی متقارن همه این‌ها در طراحی کلاسیک به کار می‌روند. اگر شما از آن دسته از آدم‌هایی هستید که نمی‌خواهید از ریشه سنتی خود دور شوید طراحی کلاسیک کاملاً متناسب با روحیه شما است. در اصول طراحی ویلای کلاسیک هندسه و ریاضی خیلی به چشم می‌خورد.ـ بنابراین رعایت تناسب در این سبک معماری از جایگاه خاصی برخوردار است. این نوع طرح خیلی مورد توجه  قرار می‌گیرد، چون از احجام پیچیده و درهم آمیخته پرهیز می‌کند. و در عوض فرم‌های ساده و قابل تشخیص به فراوانی دیده می‌شود.

طراحی تلفیقی:

امروزه تلفیق سبک‌های کلاسیک و مدرن در ساختمان بین معماران و همچنین صاحبان ویلا خیلی محبوب و مورد پسند شده ‌است. در این سبک هم شیوه‌ی سنتی و هم مدرن استفاده می‌شود، مثلاً در نمای آن سنگ و چوب و در کنار آن در و پنجره‌های سرتاسری و بزرگ دیده می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نوع سبک استفاده از رنگ‌های مدرن، بافت‌های قدیمی و کلاسیک و ایجاد تعادل بین سبک امروزی و قدیمی است. در سبک تلفیقی هیچ تعریفی از سبک مدرن یا سبک کلاسیک وجود ندارد، بلکه ترکیبی از هر دو است. این ترکیب یک فضایی خارق‌العاده و چیدمان زیبایی را خلق می‌کند، که به این دلیل است خیلی‌ها این سبک را برای طراحی ویلا انتخاب می‌کنند.

 

 

کلام آخر

در انتخاب سبک برای طرح ویلا به نکاتی مثل متراژ زمین و موقعیت آن باید دقت کرد، که با توجه به این نکات نوع سبک مورد نظر را انتخاب می‌کنید. معمولاً در متراژهای پایین از سبک مدرن استفاده می‌شود و در طرح کلاسیک از متراژهای بالا و در سبک تلفیقی از هر دو سبک ایده می‌گیرند. یک معمار می‌تواند کمک بسیار بزرگی در انتخاب طرح ویلایتان باشد. درطراحی ویلا هزینه‌‌ها بستگی به سبک انتخابی دارد، که هرچه به جزئیات توجه بیشتری کنید هزینه‌ی بیشتری هم می‌برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>